Tartuffláž
Autorská variace na slavnou satirickou komedii z dob francouzského klasicismu se rozhodně nespokojí s povšechným tématem pokrytectví. Naopak! Tentokrát zajdeme mnohem dál… Není náhodou jeden pokrytec pro dnešní svět už trochu málo? Co všechno budeme demaskovat?
„Tartuffláž je o pokrytectví. Jako Tartuffe. A o ‚demaskaci‘ (demaskování). Demaskaci pokrytectví. Co když se ale pokrytectví chce samo demaskovat? Je to ještě pokrytectví? A co když se ale pokrytectví chce samo demaskovat, a chová se u toho pokrytecky? Je to pak ‚pokrytecké pokrytectví‘? Pokrytectví na druhou? A co když pokrytectví neví, že je pokrytectvím? Je to stále pokrytectví? Latentní pokrytectví? Nebo je to chyba? A čí?“
Komentáře
Hra popisuje falešnou morálku a pokrytectví, pomocí kterého Tartuffe ovládá důvěřivého Orgona, který nakonec věří více Tartuffovi než vlastní rodině. Když odhalí svůj omyl, je již pozdě.
Můžeme obdivovat nadčasovost Moliérovy hry. Téma je aktuální i v dnešní době, kdy se na nás skrze sociální sítě valí dezinformace a manipulativní obsah, který se snaží ohýbat realitu ve prospěch svých šiřitelů. Pokud nedokážeme včas prohlédnou skutečný stav věcí (demaskovat), mohou být následky fatální a náprava obtížná (nemožná?).
Původní klasické dílo je pojaté moderně a zasazené do prostředí "malého" divadla, jakým D21 je. Během představení herci často vystupují z role a vtipně komentují nebo vysvětlují děj, který svým střídavým tempem zhustí rozsáhlou hru do stravitelné délky a zároveň dostatečně jasně vyjádří hlavní poselství Moliérovy hry.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.